بازگشت

آموزش

نكاتی درباره پیشگیری از وقوع آتش‌سوزی در چادرهای مسافرتی

 

این روزها با افزایش سفرهای درون و برون شهری بسیاری از مسافران به علت هزینه بالای هتل‌ها و مهمانسراها جهت اقامت خود و خانواده‌شان از چادر استفاد می‌كنند. به همین منظور توجه شما را به نكاتی چند در مورد پیشگیری آتش‌سوزی در چادرها جلب می‌كنیم.
آتش‌سوزی در چادرها به سرعت پیش می‌رود و چنانچه در نطفه خاموش نشود موجب صدمات جانی زیادی می‌شود، زیرا راه‌های فرار محدود است و طناب‌های خیمه مانع حركت سریع و فرار می‌شود، از این رو تعداد مصدومان افزایش می‌یابد.
اما علل بروز آتش‌سوزی در چادرها چیست؟
علت بروز آتش‌سوزی در بیشتر موارد، وجود چراغ‌های طبخ نفتی یا گازی است كه مجاور یا درون خیمه قرار داده شده و به علت وزیدن باد یا بازی كودكان، حركت حیواناتی مانند سگ یا گربه و اصابت با چراغ رخ می‌دهد.
اتصالی سیمهای برق كه آویزان هستند، بازماندن شیرگاز، انداختن ته سیگار و سیگار كشیدن در رختخواب نیز از عوامل ایجاد آتش‌سوزی است.
چون پارچه‌های خیمه در وضعی قرار گرفته كه آتش‌سوزی به سرعت پیشرفت می‌كند، برای پیشگیری از حریق باید در مورد تمام عوامل آتش‌سوزی اقدامات ایمنی انجام شود.
محل طبخ غذا باید دور از محوطه چادرها باشد. ته سیگار باید كاملاً خاموش شده و وجود زیرسیگاری به تعداد كافی در خیمه‌ها و محوطه ضروری است.
سیم‌كشی‌های برق باید استوار و سالم باشند.
اگر تعداد خیمه‌ها زیاد است، استقرار یك واحد آتش‌نشانی در محل ضروری است.
ذكر این نكته ضروری است كه در صورت امكان، درون هر خیمه یك دستگاه خاموش كننده پودری قرار دهید.

 

 ا بازگشت ا صفحه اول ا