آرشیو خبر ا مطالب آموزشی ا حوزه عملیات ا حوزه پیشگیری ا مدیر عامل ا تماس با ما ا پست الکترونیک                                                                       صفحه اول ا لیست مطالب آموزشی

 

نکات ایمنی استفاده از چرخ گوشت

 

 

چرخ گوشت وسيله اي است كه براي آسايش و رفاه بیشتر طراحي شده ، ولي متاسفانه در كشورما براثر بي احتياطي و سهل انگاري والدين از يك طرف و كنجكاوري كودكان از طرف ديگر بعضاً موجب بروز خسارات جبران ناپذير جسمي نظير قطع عضو كودك شده است در حقيقت اکثر قربانيان اين وسيله رفاهي كودكان هستند كه به خاطر عدم رعايت نكات ايمني توسط والدين به خصوص مادران تاپايان عمر با معلوليت جسمي و عارضه روحي روبرو خواهند بود . هرچند خوشبختانه در سالهاي اخير به لحاظ ارائه آموزشهاي لازم به اقشار مختلف مردم آمار حوادث چرخ گوشت در شهريزد به حداقل رسيده است، اما مجددا رعايت نكات ايمني مشروحه زير در مورد استفاده از چرخ گوشت توصيه ميگردد.

 -1چرخ گوشت را هنگام استفاده وزماني كه مورداستفاده قرار نمي گيرد از دسترس كودكان دور نگه داريد.

-2 از كاركردن با چرخ گوشت درحضور كودكان خودداري كنيد، زيرا تجربه نشان داده است كه اطفال به علت كنجكاوري با يك حركت ناگهاني دست خود را به داخل چرخ گوشت فرو ميبرند.

 -3 طول سيم چرخ گوشت حداكثر30 سانتي متر بیشتر نباشد .

 -4چرخ گوشتي ايمن تر است كه طول گلوي آن بيشتر و قطر گلوي آن كمترباشد.

 -5ازشستشوي قسمتهاي برقي چرخ گوشت به وسيله آب جداً خودداري كنيد و براي نظافت آن فقط از پارچه مرطوب استفاده نمائيد .

-6 حتی یک لحظه بچه ها را با چرخ گوشت  ، هرچند برای كارفوري ( جوابگويي به تلفن يا به صدا در آمدن زنگ منزل ) لحظه اي تنها نگذاريد.

اگرحادثه ناگواري هنگام استفاده از چرخ گوشت به وجود آمد اقدامات زير را انجام دهيد .

الف : دوشاخه دستگاه را فوراً از پريز برق جداكنيد .

ب: اگردستتان يا دست كودك از چرخ گوشت خارج گرديد ، بلافاصله دست را از دو نقطه مچ و باز و براي جلوگيري از خونريزي محكم ببنديد و روي زخم را پوشانده و دست را از شانه ها بالاتر نگه داريد و مصدوم را فوراً به پزشك يا بيمارستان برسانيد .

ج : درصورتيكه دست شما ياكودك در چرخ گوشت گيركرده و خروج آن امكان پذير نيست كوچكترين حركتي به دست يا چرخ گوشت ندهيد در صورت لزوم حركت ، چرخ گوشت و دست مصدوم را به طوي كلي با بستن و يا تكيه دادن به محلي ثابت بگيريد و بلافاصله با تلفن 125 گروه امداودو  نجات را به كمك بطلبید .

ه‍ : درصورت نزديك  بودن بيمارستان يا مراكز اورژانس همزمان با خبركردن گروه نجات کودک را به مركز پزشكي برسانيد و قبل از حركت ،آدرس بيمارستان را به آتش نشاني اطلاع دهيد .

  

منبع : وب سایت سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی یزد  http://www.yazdatash.blogfa.com

 

   

صفحه اول ا لیست مطالب آموزشی

 

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است .