بازگشت

آموزش

گزش حشرات

 

گزش حشرات :
گزش حشرات در بدن انسان معمولاً علائم حادی را ایجاد نمی‌كند و فقط موجب قرمزی، خارش، سوزش و تورم محل گزش به طور جزئی می‌گردد. بنابراین اقدامات ما تنها منحصر به درآوردن نیش حشره (اگر در محل گزش حشره مانده باشد) و گذاشتن یك كیسه یخ روی محل گزش می‌شود تا از درد و التهاب آن كاسته شود. در صورت شدید بودن نشانه‌ها مانند زنبورگزیدگی، فرد را هر چه سریع‌تر باید به پزشك یا مراكز درمانی مجهز رساند؛ زیرا تأخیر در رساندن بیمار ممكن است باعث شوك حساسیتی و مرگ بیمار شود. در بیمارستان با تزریق داروهای ضدحساسیت، به بهبود بیماری كمك می‌شود.
البته لازم به یادآوری است كه در مورد حشرات خطرناك مثل رتیل و عقرب باید همچون مارگزیدگی كه توضیح آن در پی می‌آید، برخورد كرد.


عقرب‌گزیدگی :
كژدم یكی از حشرات خطرناك از خانواده عنكبوتیان است كه هشت پار و چهار قلاب در جلو دارد و به وسیله‌ی قلاب‌ها اشیاء را می‌گیرد. عقرب به رنگ‌های مختلف سیاه، زرد و قهوه‌ای وجود دارد. بر عكس آن چه مردم تصور می‌كنند، عقرب‌های زرد و كوچك از عقرب‌های سیاه و عقرب‌های جراره كه دمشان را روی زمین می‌كشند، بسیار خطرناك‌ترند. كژدم حشره‌ای است كه بیشتر، شب‌ها به دنبال یافتن غذا از محل خود خارج می‌شود و به همه جا می رود و بیشتر زمانی انسان را می‌گزد كه ندانسته روی آن پا گذاشته و لگد شود. آنچه مسلم است این است كه وضع كسی را كه دچار عقرب‌گزیدگی از نوع خطرناك شده، نباید بی‌اهمیت تلقی كرد چرا كه ممكن است این گزیدگی منجر به مرگ شود.


نشانه‌های عقرب‌گزیدگی: درد و سوزش شدید در محل گزش، تب، حالت تهوع، بی حس شدن یا سوزن سوزن شدن محل گزیده شده، درد معده، تشنج، شوك و عدم توانایی حرف زدن.
برای درمان شخص عقرب‌زده كه دچار نشانه‌های شدید شده است، باید او را به پشت خوابانید و محل گزیده شده را پایین‌تر از سطح قلب قرار داد و مانع جنب و جوش بیمار شد. چرا كه این كار گردش خون او را تسریع كرده و سم را زودتر به جریان خواهد انداخت. محل گزیده شده را باید با آب و صابون شستشو داد و چهار یا پنج سانتی‌متر، بالاتر از محل گزیده شده را با یك باند لاستیكی یا كمربند بست تا گردش خون به سمت قلب كند شود. البته این كار باید به نحوی انجام شود كه یك انگشت، زیر باند لاستیكی یا كمربند برود . اگر بعد از نیم ساعت، محل گزیده شده متورم شد، باید یك باند یا كمربند را هفت هشت سانتی‌متر بالاتر از محل اولیه بسته و باند نخستین را باز كرد. بالاخره بعد از نیم ساعت دیگر، باند دوم نیز باید باز و روی محل گزیده شده كیسه‌ی یخ گذاشته شود.این كار در تسكین درد و كند كردن گردش خون مؤثر است. اگر بیمار در این مدت دچار اختلال تنفسی شد، باید به او تنفس مصنوعی داد. به هر حال بیمار عقرب زده را باید نزد پزشك برد تا مدتی به طور منظم تحت نظر پزشك باقی بماند تا اگر شرایط حیاتی او وخیم‌تر شد، نسبت به تزریق پادزهر (سرم ضد عقرب) اقدام گردد.
 

گزش رتیل :
رتیل عنكبوت چاق و پشمالویی است كه نسبت به سایر عنكبوت‌ها، ترس بیشتری در مردم ایجاد كرده است. رتیل به رنگ‌های مختلف زرد، زرد پررنگ، قهوه‌ای كمرنگ و خرمالویی تند مایل به سیاه وجود دارد و پشم‌های آن، گاهی خیلی كوتاه‌ و گاهی كمی بلند می‌باشد. گزش این حشره، بر عكس آن چه مردم فكر می‌كنند به اندازه عنكبوت بیوه سیاه خطرناك نیست؛ حتی در بعضی از نقاط جهان برخی از افراد، رتیل را به شكل یك حیوان دست‌آموز نگهداری می‌كنند. البته نباید تمام رتیل‌ها را بی‌خطر دانست. آن چه مسلم است این است كه بعد از هر گزشی به وسیله هر عنكبوت یا رتیلی، باید بیمار ر ابه پزشك برسانید. قبل از آن بیمار را به پشت خوابانیده، رویش یك پتو بیندازید و قسمت گزیده شده را پایین‌تر از سطح قلب قرار دهید و محل گزیدگی را با آب و صابون بشویید. گاهی گزش عنكبوت یا رتیل باعث ایجاد حالت آلرژی و حساسیت می‌شود؛ در این حال باید محل گزیدگی را با محلول یا پمادهای ضد حساسیت آغشته كرد و برای تسكین درد، به بیمار، قرص استامینوفن خوراند. دادن قرص آسپیرین به بیماری كه دچار گزیدگی عنكبوت بیوه سیاه یا رتیل شده است، به صلاح نیست؛ چرا كه آسپرین باعث تشدید علائم گزیدگی می‌شود. بهتر است در بالای محل گزیدگی، یك باند لاستیكی ببندید تا جریان خون كندتر شود. در محل گزیدگی، باید یك كیسه‌ی یخ قرار داد كه به تسكین درد و كندتر كردن گردش خون كمك كند. اگراحیاناً بیمار دچار اشكال تنفسی شد، باید بلافاصله به او تنفسی مصنوعی داد و بالاخره همانطور كه گفته شد در مواقعی كه این علائم به مدت زیادی ادامه پیدا كند، حتماً باید بیمار به پزشك رسانیده شود.
نوشته رابایادآوری یک ضرب المثل قدیمی به پایان می برم :

رتیل پس از آنکه نیش می زند به گورستان می رود ودر آنجا به انتظار قربانیش می نشیند.

 منبع : وبلاگ http://ariobarzan.blogfa.com

 

 ا بازگشت ا صفحه اول ا