بازگشت

آموزش

مارگزیدگی

 

مارگزیدگی از مواردی است كه خیلی باید در مورد آن هوشیارانه و با دقت عمل كرد چرا كه هر گونه غفلت ممكن است منجر به عوارض خطرناكی برای فرد مسموم شود. همانطور كه می‌دانید كلیه مارها سمی نبوده و در واقع مارها به دو دسته سمی غیر سمی تقسیم می‌شوند. مارهای سمی، از نظر میزان زهر یكسان نبوده و با هم فرق دارند. همچنین از نظر شكل ظاهر نیز مارهای سمی و غیرسمی تفاوت‌های آشكاری دارند كه برخی از آن‌ها در جدول زیر آورده شده است:

مارهای سمی: بین چشم و بینی حفره دارند و مردمك چشم آن‌ها بیضوی شكل است. شكل سر در این نوع مارها مثلثی شكل پوشیده از پولك‌های ریز می‌باشد. طول آن‌ها كوتاه‌ و دندان نیش و پیش آن‌ها بلند است. مارهای افعی، كبری، زنگی و جعفری از این دسته هستند.

مارهای غیر سمی: بین چشم و بینی حفره ندارند و مردمك چشم آن‌ها گرد است. طول این‌ نوع مارها طویل و دندان نیش و پیش آن‌ها كوتاه می‌باشد. مارهای بوآ، پیتون و مارآبی‌ از این دسته‌اند.

نشانه‌های مارگزیدگی:

هنگامی كه كسی توسط مار سمی مورد گزش قرار می‌گیرد، علائمی در او ظاهر می‌شود كه بسته به نوع زهر و میزان ورود آن به بدن، به دو گروه خفیف و شدید تقسیم می‌شوند:


نشانه‌های نوع خفیف: تورم، تغییر رنگ، درد كم، احساس قلقلك، ضربان سریع، ضعف عمومی، تهوع، استفراغ، اختلال دید
نشانه‌های نوع شدید: تورم و كرختی بدن، درد، مردمك سنجاقی، به خود پیچیدن، هذیان، شوك، تشنج، فلج، عدم وجود نبض

 

درمان:
بیمار مارگزیده را باید هر چه سریع‌تر به بیمارستان رساند، البته به عنوان مقدمه می‌توان اقدامات زیر را انجام داد:

1 -از حركت فرد مارگزیده جلوگیری كرده و وی را آرام كنید.

2 -اندام آسیب دیده را بی‌حركت كرده و پایین‌تر از سطح قلب قرار دهید.

3 -در صورتی كه رساندن مسموم به پزشك بیش از 5-4 ساعت طول بكشد، موارد زیر را انجام دهید:

الف) بالاتر از محل گزش را به وسیله باند ببندید.

ب) در صورت شدت علائم بر روی پوست، محل گزیدگی را برش طولی دهید. سپس شروع به مكیدن آن نموده تا از غلظت سم كاسته شود. این كار را به مدت 20 دقیقه ادامه داده و با هر بار مكش، آب دهان را بیرون بریزید. توجه داشته باشید كه ضروری‌ترین كار، رساندن مسموم به پزشك است.

4 -در بیمارستان، نخستین كار پس از كنترل نشانه‌های حیاتی (قلب، تنفس، خون) تزریق پادزهر (سرم ضد مار) می‌باشد. پس از آن مسكن، آنتی بیوتیك (پادزی) و داروی ضد حساسیت تجویز می‌شود.

 

 

منبع : وبلاگ http://ariobarzan.blogfa.com

 

 ا بازگشت ا صفحه اول ا