بازگشت

آموزش

انواع شکستگی و اقدامات لازم

 

انتظار می رود در پایان این مقاله به اهداف ذیل دست پیدا کنید:

1-   شکستگی را تعریف نمایید2- انواع شکستگی را نام ببرید 3- هرکدام از انواع شکستگی را توضیح دهید4- علائم شکستگی را نام ببرید 5- اقدامات لازم در شکستگی ها را بیان نمایید.

مقدمه:

اغلب شکستگی های استخوان بعلت افتادن، سرٌخوردن ،پرت شدن ویاتصادف با وسایل نقلیه ایجاد می شود.شکستگی به هرعلتی که باشد در افراد مسن خطرناک است .حال آنکه در سنین پایین مرگ در اثر شکستگی کمتر اتفاق می افتد وسریعتر نیزبهبود می یابد.

Text Box:  

 

تعریف شکستگی: به هر گونه شكاف يا ترك در استخوان ، شكستگي گويند .

انواع شکستگی:

1-      شکستگی ساده(بسته): در این نوع شکستگی ارتباطی بین استخوان شکسته ومحیط خارجی وجود ندارد.(پوست سالم است)

2-   شکستگی باز: در این نوع شکستگی ، بین استخوان شکسته ومحیط بیرون ارتباط وجود دارد یعنی علاوه برشکستگی استخوان پوست نیز زخم می شود (در بعضی از موارد یک یا دوسر استخوان شکسته پوست وعضلات راسوراخ کرده وبیرون می آید)

3-   شکستگی چند گانه :در این نوع شکستگی علاوه بر شکستگی استخوان گاهی آسیب های داخلی نیز به مغز،عروق بزرگ،اعصاب ، ریه، کبد ویا مفاصل وارد می شود( این شکستگی می تواند باز یا بسته باشد )

علائم شکستگی: درد، ورم، کبودی ، حساسیت موضعی، محدویت حرکتی ، تغییر شکل عضوشکسته وبعضاً شوک 

اقدامات لازم در شکستگی ها:

کنترل راههای تنفسی : در شکستگی های صورت وجمجمه وشکستگی های فک تحتانی بعلت استفراغ ، خونریزی ویا به عقب افتادن زبان گاهی مجاری تنفسی بسته می شود که لازم است راه تنفسی بیمار از طریق خارج کردن دندان مصنوعی، ترشحات ، لخته های خون وغیره باز شود. همچنین برای تنفس بهتر سر را کمی به عقب برگردانیم (البته در هنگام استفراغ سررا بایستی به یک طرف برگرداند)ودر صورتی که مصدوم نفس نمی کشد تنفس مصنوعی را برای او شروع کنیم.

کنترل ضربان قلب: نبض بیماررا کنترل می کنیم ودر صورتیکه مصدوم نبض نداشت، ماساژ قلبی را هماهنگ با تنفس مصنوعی برای وی شروع می کنیم.

بی حرکت کردن عضو شکسته: بی حرکت کردن وآتل بندی عضوی که شکستگی دارد با استفاده از وسایل موجودانحام می شود   ( برای آتل بندی می توان از تخته ،عصا، مقوا، چترو...استفاده نمود وبرای بی حرکت کردن عضو شکسته می توان آنرا به بدن فرد مصدوم بست).البته بایستی از هرگونه دستکاری عضوشکسته ویا حرکت دادن آن پرهیز نمود.

كنترل خونريزي : درشکستگی بسته اگر خونریزی وجود داشته باشد می توان با قرادادن کیف یخ روی ناحیه صدمه دیده تاحدی خونریزی را کنترل نمود.اما درشکستگی های باز بایستی موارد ذیل رعایت گردد:

الف) اگر انتهاي شكسته استخوان از زخم بيرون نزده باشد لبه هاي زخم را به يكديگر فشار دهيد تا خونريزي متوقف شود. سپس يك تكه دستمال يا گاز استريل را روي زخم گذاشته و يك تكه پنبه را روي آن قرار دهيد و دور آن را باند پيچي نماييد.

·  اگردر شكستگي بازاستخوان بیرون باشد، در كناراستخوان به لبه هاي زخم فشار وارد نماييد تا خونريزي متوقف شودو پس از آن با ملايمت يك تكه گاز استريل يا دستمال تميزرا روي استخوان بيرون زده قرار دهيد سپس بالاو پايين محل زخم را بدون آنكه بر استخوان بيرون زده فشار بيايد با پانسمان جداگانه محكم  ببنديد.

 اگرخونريزي با اقدام فوق كنترل نگردد با گارو(معمولا طناب يا پارچه) بالاي زخم را طوري ببنديد كه خونريزي قطع شود. مدت زمان لازم براي توقف خونريزي15-10 دقيقه بوده وبعد ازآن براي خونرساني به عضو صدمه ديده  گارو را براي5-3 دقيقه باز كرده وپس ازآن دوباره گارو را  ببنديد.

نكته 1: زخم شكستگيهاي باز را خودتان تميز نكنيد چون تماس با زخم احتمال عفونت را افزايش ميدهد.

نكته 2: اگر انتهاي استخوان شكسته بيرون زده است مراقب باشيد كه به آن دست نزنيد ونيز هرگز سعي نكنيد آن را به داخل فشار بدهيد چون  استخوان بيرون زده آلوده است و ممكن است عفونت را با خود به داخل ببرد تنها يك يا چند تكه گاز استريل روي آن قرار دهيد. 

در شكستيگيهاي باز پس از كنترل خونريزي وپانسمان زخم، بايد عضو شكسته را بي حركت نمود ودر شكستگيهاي بسته اقدام اوليه ، بيحركت كردن عضو است

گرم نگهداشتن مصدوم: مصدوم را بوسیله پتو وامثال آن گرم نگهدارید.

کنترل شوک: برای کنترل شوک در مصدومانی که دچار شکستگی شده اند مسکن به وی تزریق می کنیم ودر صورت بروز شوک، درمان آن اولویت دارد(علائم شوک: نبض سریع ونخی شکل، فشارخون پایین، رنگ پریدگی، پوست سرد ومرطوب وبی قراری)

انتقال مصدوم با دقت ومواظبت لازم به بیمارستان.

http://amoozesh-behdasht.blogfa.com

منابع:

- کتاب کمکهای نخستین تألیف منیژه امیری/چاپ دهم سال1367

- كتاب كمكهاي اوليه وامداد  تالیف  فرشید توفیقی نمين /چاپ سوم  1381 

 

 

 ا بازگشت ا صفحه اول ا